نوجوان پیشران خدمات اجتماعی

شناسایی، شبکه سازی، رشد و فعال سازی نوجوانان مستعد در بدنه محرومین و در عرصه­ های اجتماعی، فرهنگی و هنری

اهداف و رویکردها :

 1. شناسایی و شبکه سازی و رشد و فعال سازی نوجوانان مستعد در بدنه محرومین در عرصه­های اجتماعی، فرهنگی و هنری
 2. سازماندهی هسته های دانش آموزی با رویکرد پرورش و رشد رهبران اجتماعی
 3. بسترسازی عملیاتی مناسب در جهت های فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و هنری، علمی و ورزشی با هدف رشد و اثربخشی
 4. گفتمان سازی عدالت با نگاهی اجتماعی همراه با دغدغه تحول و امید و با بسط روحیه فتوت با ایجاد بدنه های ادبی و هنری و رسانه ای
 5. جریان سازی خدمات اجتماعی در میان هسته ها و اعضای جنبش و بدنه ها
 6. زمینه سازی برای جنبش های دانشجویی آینده، جنبش کارگری آینده، تحول در مساجد و بسیج، شکل گیری شبکه هیئات جدید و …
 7. بهره گیری از ظرفیت همواره محروم مانده حاشیه شهر تهران برای آغاز جنبشی ریشه ای از نوجوانان در حوزه عدالت و پیشرفت و محرومیت زدایی

اولویت های رویکردی این جنبش:

عرصه های اصلی فعالیت

اجتماعی:

فعالیت های اجتماعی در جنبش نوجوانان پیشران بر پایه خدمات اجتماعی در راستای گفتمان عدالت اجتماعی و روحیه فتوت است. یعنی اینکه علاوه بر ظرفیت شناسی و انجام اجرایی خدمات، به دنبال توانمند سازی افراد در شکل بومی خود با توجه به سرفصل های تعیین شده می باشیم، لذا این توانمندسازی در آینده باعث افزایش نیروی انسانی جنبش در سطح مربیان می شود.

فرهنگی و هنری:

فعالیت های فرهنگی و هنری از قبیل سرود، تئاتر، شعر و داستان، کلیپ سازی و… می شود که هسته های دانش آموزی با توجه به ظرفیت های موجود خود اقدام به فعالیت می کنند و متناسب با آن مربیان و نظارت های لازم صورت    می گیرد. البته در بخش سرود، به غیر سرودهای اختصاصی گروه ها، سرود اصلی و مشترک جنبش باید توسط تمام هسته حفظ و در برنامه های مختلف استفاده گردد.

علمی:

کمک به ارتقا سطح تحصیلی نوجوانان عضو جنبش در مرحله دانش آموزی و پیش دانشگاهی در راستای ایجاد عدالت آموزشی برای مناطق حاشیه نشین یکی از مباحث جدی جنبش است، لذا در این راه تلاش می شود کمک های آموزشی در شکل های حضوری، مجازی و مکتوب صورت پذیرد.

ورزشی:

سلامت و تندرستی یکی از مولفه های مغفول مانده در مناطق محروم است، چرا که به دور از مباحث انگیزشی و استعدادی، امکانات ورزشی و البته بسترسازی لازم جهت دیده شدن ورزشکاران این مناطق موضوعی مهم است. شاید بسیاری از قهرمانان ورزشی ما از همین مناطق رویش کرده باشند، اما بی شک افراد بیشتری با استعدادهای شگرف ورزشی به دلیل همین محرومیت هیچگاه دیده نشده اند یا از بد حادثه به دلیل عدم تامین منابع مالی یا حمایت لجستیکی ورزش را رها کرده اند و مجبور به فعالیت های غیر شده اند.

 

 

ساختاربندی جنبش نوجوانان پیشران خدمات اجتماعی:

* ستاد مرکزی:

متشکل ۷ تن از فعالان و دغدغه مندان عرصه کودک و نوجوان و نهضت محرومین که در بخش های مطرح شده تخصص یا آشنایی لازم را دارا می باشند. این ستاد وظیفه سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر امور محتوایی و اجرایی را دارد.

این ستاد می تواند کمیته هایی نیز داشته باشد.

الف) هیئت مرکزی :

متشکل از  نمایندگان نوجوان هر منطقه‌ ای که بالای ۵ هسته دانش آموزی فعال و با بهترین عملکرد را داشته باشند. این افراد برنامه های مصوب ستاد مرکزی را جهت اجرا به هسته های دانش آموزی منطقه خود اعلام می دارند و همچنین اصلی ترین رابط جنبش با هسته های می باشد که علاوه بر انتقال برنامه ها، گزارش نیازها، فعالیت و پیشنهادت مصوب خود را به ستاد مرکز منتقل می کنند.

الف-۱) ستاد منطقه ای:

این ستاد متشکل از رهبران اجتماعی تمامی هسته های دانش آموزی هر منطقه می باشد که در اصل نماینده این ستاد در هیئت مرکزی  به انتخاب خود اعضای ستاد برگزیده می شود. این ستاد زیر مجموعه هیئت مرکزی می باشد.

ب) شبکه مربیان:

بنا به برنامه ریزی های آموزشی که توسط ستاد مرکز و با توجه به نیاز هیئت مرکز تصویب می شود، مراتب نیازسنجی و اقدام، به شبکه مربیان متشکل از مربیان بومی و مربیان تخصصی استانی ارجاع داده می شود. مدیریت شبکه مربیان برعهده یکی از اعضای ستاد مرکزی می باشد.

 

لوازم تشکیلاتی این جنبش:

 1. لباس متحد الشکل و نماد ها:

یکی از ویژگی های منحصر به فرد جنبش های دانش آموزی در سراسر دنیا لباس متحد الشکل آن هاست که البته با تغییراتی در رنگ و طرح لباس سطح بندی آن مشخص می شود، در همین راستا یک نمونه لباس برای رهبران اجتماعی و یک نمونه لباس برای اعضای هر هسته دانش آموزی دیده شده است. این شامل کلاه و جلیقه است.

 1. تولید سرود اصلی:

سرود اصلی جنبش دانش آموزان پیشران، سرودی است که به عنوان یکی از نمادهای اصلی جنبش باید توسط دانش آموزان در برنامه های مختلف هم چون سرود ملی استفاده گردد.

مضمون اصلی این سرود، عدالت خواهی و امید و خدمات اجتماعی خواهد بود. گروه های سرود دانش آموزی، می توانند علاوه بر این سرود، سرود های متنوعی با همین مضمون داشته باشند.

 1. سایت پیشران:

این سایت به عنوان مرکز ارتباطات مجازی، اعلام برنامه ها، رسانه هسته ها و خوراک دهی جامع در کنار امتیاز دهی به هسته های دانش آموزی فعالیت می کند. در اصل، این سایت یک دفترچه جامع مجازی و شیوه نامه کار برای مربیان، رهبران اجتماعی و اعضای هسته ها می باشد.

 1. تقویم پیشران:

این تقویم که یک دفترچه مدیریت زمان و برنامه ریزی همراه با نکات کلیدی فعالیت های تشکیلاتی است، در مؤجزترین شکل ممکن تهیه و تولید می شود برای کاهش مصرف کاغذ و هزینه چاپ موارد متول و اصلی همراه با شیوه های ارتباطی توسط لینک دهی QR COD به سایت پیشران اتصال می گردد. این تقویم را می توان به عنوان شیوه نامه اجرایی هسته های دانش آموزی نیز دانست.

 1. سیر مطالعاتی:

در این بخش کتاب مناسب جهت سیر مطالعاتی دانش آموزان ( با شروع ۱۰ کتاب) از سوی ستاد مرکزی انتخاب و ارائه می گردد تا ضمن بهره مندی هسته ها خروجی های متناسب با آن نیز گرفته شود.

 

 

 

 

نظر